Christian Plouvier

English   Français   Chinese

Belçika’da 7 Şubat 1958’de doğan Christian Plouvier müziğe 10 yaşında hobi olarak başladı ve anında flüte aşık oldu. Genç yetenek olarak ‘Belçika Hükümet Madalyası’nı (1975) ve Theobald Boehm Yarışması’nı (1974) kazandı ve gençler için “Pro Civitate Music Concours” un seçkin bir üyesi oldu (1975).

19 yaşında Antwerp’teki “Kraliyet Müzik Konservatuarı”ndan 1. Derece ile mezun olduktan sonra pek çok orkestrada flütçü olarak çalışmaya ve doğduğu kentteki “Müzik Akademisi”nde öğretmenliğe başladı. Çalışmalarını tamamladıktan sonra Fransız flüt ekolünü takip ederek Alain Marion ve Jean-Pierre Rampal’ın öğrencisi oldu.

Solo kariyerini klasik ve modern eserler seslendirerek geliştirdi. Belçika ve Fransız Yayın Şirketleri’nin kayıtlarında yer aldı.

Antwerp Operası’nda ve Belçika’da senfoni ve oda orkestralarında serbest olarak flüt ve piccolo çalmaktadır. Müzik deneyimini çeşitlendirmekten yana olan Plouvier Piazzolla’dan Schubert’e, Mozart’tan Takemitsu’ya kadar uzanan repertuarı dahilinde piyano, arp, harpsichord, gitar, koto ve nefesli gruplarla birlikte çalışmaktadır.

2001’de Japonya’ya giden Plouvier, Bruckner ve Mahler senfonilerinden oluşan bir programın konser turnesi için Flander Filarmoni Orkestrası’na katıldı (Şef: Philippe Herreweghe – Osaka, Tottori, Tokyo, Fukuoka)

Ağustos 2003’te Fukuoka’da, dünyanın önemli flütçülerinin katıldığı Ulusal Flütçüler Buluşması’na davet edildi. 2003-2004 yıllarında Iijima, Nagano, Tokyo ve Osaka’da Japon Müziği üniversite öğrencilerine bir “masterclass” verdi. Kamakura’daki Zen Budist Tokei-ji tapınağında çalan ilk yabancı flütçü oldu. Ocak 2005’te Japonya’da Bach’tan Piazzolla’ya eserlerin yer aldığı “FLUTISSIMO” adlı bir CD yayınladı. (Eşlik Eri Tsuchiya – Piyano)

"BEYOND BORDERS"" adlı ikinci bir CDsi, Temmuz 2005’te Japonya’da yayınlandı. Amerikalı caz piyanisti Bruce STARK’ın eşlik ettiği CDde Stark’ın caz aranjmanları ve geleneksel Japon eserleri yer aldı. (Sato no Aki, Furusato, Hana, Autumn leaves, Take the A train, ...).

Haziran 2005’te Aichi Dünya Sergi’sinde Expo Dome’da Belçika Ulusal Günü çerçevesinde Belçika Prensi Prens Philip, Prens Hitachi, bakanlar ve işadamlarının da içinde bulunduğu seyirciler huzurunda Koto sanatçısı Kayoko NAKAGAWA ile sahne aldı. Bir dünya prömiyeri olarak "Haru no Umi" ( Miyagi Michio) ve "Ne me quitte pas” ( J. Brel)’ı seslendirdiler ve NHK televizyonu için bir canlı performans gerçekleştirdiler.

Ufuklarını geliştirmeye çalışan ve kültür alışverişi ile yakından ilgilenen bir sanatçı olarak Plouvier, Çin’de Shanghai (Ekim 2005) Müzik Konservatuarı’nda bir Masterclass verdi.

Nisan 2007’de TV8’de Erkan Tan’ın sunduğu sabah programına konuk oldu.  TV41‘de (İzmit) söyleşisi yayınlandı.

2007 Mayis'inda Christian Plouvier, Merkez Konservatuarında özel yetenekli müzik öğrencileri için açılan bir sınıfa eğitim vermek üzere ve arp iştirakli resitalleri için Çin (Pekin) 'e gitti. Konseri Çin Ulusal Televizyonu'nda yayınlandı (CCTV4). Fransız kompozitör Pierne ve Amerikalı kompozitör Beach'in flüt ve piyano için sonatlarının yer aldığı bir CD çalışmasını piyanist Margaret Roberts ile birlikte henüz tamamlamış bulunuyor.

flute